آموزشی, گربه ها, نکته و ترفند

چه اقداماتی در مورد گلوله مویی در گربه ها انجام دهیم؟

Cat-Hairballs-ماکیاپت

گلوله مویی در گربه ها فقط برای کسی که باید آنها را تمیز کند ناخوشایند نیستند، بلکه ممکن است باعث انسداد روده ای شوند، که می تواند یک مشکل جدی بهداشتی برای گربه شما باشد. این یک واقعیت است که گربه ها خودشان را تمیز می‌کنند، اما شما چه کاری می توانید برای کمتر کردن احتمال شکل گیری گلوله مویی انجام دهید؟

چه چیزی باعث گلوله مویی در گربه ها می شود؟

گلوله مویی ممکن است نفرت انگیز باشند، اما به عنوان نتیجه روال تمیز کردن سالم و دقیق گربه شما ساخته میشوند.

وقتی گربه خود را تمیز می کند، ساختارهای کوچک قلاب مانند روی زبانش موهای ریز و مرده را می گیرند، که سپس بلعیده می شوند. اکثر این موها بدون هیچ مشکلی از تمام دستگاه گوارش عبور می کنند. اما اگر بعضی از موها در معده بماند، ممکن است گلوله مویی شکل بگیرد. معمولا، گربه شما برای خلاص شدن از آن، گلوله مویی را استفراغ می کند. به دلیل اینکه گلوله مویی در راه خروج از مری عبور می کند، اغلب باریک و لوله شکل به نظر می رسد، و نه گرد.

گلوله مویی در گربه ها بیشتر در نژاد های پشمالو، مانند پرشین و مِین کوون، دیده می شود. گربه هایی که زیاد پشم ریزی دارند یا خودشان را به صورت وسواسی تمیز می کنند هم بیشتر احتمال دارد که گلوله مویی داشته باشند زیرا آنها معمولا موهای زیادی قورت میدهند. شاید توجه کرده باشید که گربه شما در بچگی گلوله مویی نداشته، اما با رشد آن ها تولید شده است. این کاملا طبیعی است. با رشد گربه‌ها، آنها به “خودآرایان” ماهرتری میشوند و در نتیجه بهتر میتوانند موهای خود را با زبانشان از بدن جدا کنند که باعث میشود برای شما زحمت تمیز کردن گلوله مویی را به همراه داشته باشد.

اما در حالاتی نادر، گلوله مویی ممکن است خطراتی داشته باشد. اگر دسته پشم در شکم گربه خیلی بزرگ شود و عبور کردنش از گلو دشوار شود و یا در دستگاه گوارش آن ها قفل شود.

علائم گلوله مویی در گربه ها

ممکن است نگاه کردن (و شنیدن) به گربه هنگامی که یک گلوله مویی را دفع می کند، اذیت کننده باشد. برخی از علائم رایج گلوله مویی شامل سرفه، خفگی، و تقلا است. معمولا، گربه شما سپس گلوله مویی را در زمان نسبتا کوتاه استفراغ می کند.

اگر علائم زیر را در مورد گلوله مویی مشاهده کردید، حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است نشان دهنده این باشد که یک گلوله مویی باعث انسدادی خطرناک شده است:

•استفراغ مداوم، خفگی، تقلا، یا سرفه بدون بالا آوردن گلوله مویی
•کمبود اشتها
•بی حالی
•یبوست
•اسهال

درمان گلوله مویی در گربه ها

هیچ کاری برای جلوگیری کامل از گلوله مویی در گربه ها نمی توان انجام داد، اما چیزهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال داشتن گلوله مویی یا کاهش شکل گیری آن ها انجام دهید.

گربه خود را به طور منظم تمیز کنید. هر چه بیشتر پشم را از گربه خود بردارید، کمتر پشمی خواهد بود که به گلوله مویی در معده آن ها تبدیل شود. شانه یا برس زدن به گربه خود روزانه می تواند راه موثری برای کمتر کردن گلوله مویی باشد، و همچنین می تواند فرصت خوبی برای این باشد که با گربه خود ارتباط برقرار کنید. اگر نمیتوانید گربه خود را به برس زدن عادت دهید، به فکر رفتن به یک آرایشگر حرفه ای برای آرایش و کوتاه کردن مو (بخصوص برای گربه های پشمالو) هر 6 ماه یک بار باشید.

Cat HaiballGrooming-ماکیاپت

غذاهایی به گربه خود بدهید که برای گلوله مویی فرموله شده اند، میتوانید این نوع غذای گربه رو به گربه خود بدهید . اگر گربه شما به طور منظم گلوله مویی استفراغ می کند، در نظر داشته باشید که به غذایی که به صورت خاص برای کمک به کاهش این مشکل فرموله شده است، تغییر دهید. بسیاری از برندهای غذای گربه محصولی برای رسیدگی به گلوله مویی دارند. فرمول ها معمولا شامل چیزهایی مانند افزایش فیبر، روغن، مواد معدنی و ویتامین هستند که می توانند به پشم قورت داده شده کمک کنند که به طور طبیعی از سیستم گوارش عبور کنند.

محصولات پیشنهادی:
هیربال گربه رویال کنین
مالت گربه بیفار
غذای خشک پرشین رویال کنین
مالت هارتس بیفار
مالت بیتس سالمون بیفار

بیشتر فیبر اضافه کنید. مانند انسان ها، گربه ها نیز به فیبر برای حفظ سلامت دستگاه گوارش خود نیاز دارند. با این حال، نیاز غذایی آن ها با انسان ها و سایر “همه چیزخواران” متفاوت است، زیرا آن ها معمولا نیاز به فیبر گیاهی ندارند. اما با این حال، افزودن مقداری فیبر اضافی به رژیم غذایی گربه شما می تواند به کاهش خطر گلوله مویی با کمک به حرکت بهتر مواد در سیستم گوارش آن ها کمک کند. بعضی از شکل های فیبر برای اضافه کردن، شامل:

  • کدو تنبل (یا پودر کدو تنبل)

  • سيب

  • هويج

  • علف گربه

  • متاموسیل (قرص یا پودر فیبر)

به خاطر داشته باشید که نیاز فیبر گربه بسیار متفاوت از نیاز فیبر انسان است. شما نباید خیلی زیاد به رژیم غذایی آن ها اضافه کنید، وگرنه ممکن است گربه شما تجربه بعضی از عوارض ناخوشایند را داشته باشد. مقدار زیاد فیبر در رژیم غذایی گربه ممکن است مانع جذب مواد مغذی خوب توسط بدن آن ها شود. اگر شما در حال حاضر به گربه خود غذای فرموله شده برای گلوله مویی می دهید، فیبر بیشتر ممکن است ایده بدی باشد. اگر در مورد اینکه چقدر باید فیبر اضافه کنید مطمئن نیستید، با دامپزشک گربه خود صحبت کنید.

استفاده از یک محصول گلوله مویی یا ملین. تعداد زیادی از محصولات گلوله مویی در بازار امروز وجود دارد، که بیشتر آن ها ملین های ملایم هستند که کمک می کنند گلوله مویی از دستگاه گوارش عبور کنند.

مطمئن شوید که از هر گونه محصولات OTC طبق دستورالعمل استفاده کنید. اگر از یک ملین استفاده می کنید، لطفا قبل از آن با دامپزشک خود بررسی کنید. اگر گربه شما هر گونه بیماری دیگری دارد، دادن ملین به آنها ممکن است اشتباه باشد. همچنین، یک ملین ممکن است برای گربه شما نوع اشتباهی باشد.

از خودآرایی بیش از حد جلوگیری کنید. خودآرایی بیش از حد ممکن است به دلیل درد، اضطراب، یا دلایل دیگر باشد. اگر گربه شما بیش از حد خودآرایی میکند به دامپزشک خود مراجعه کنید .

استفاده از پارچه نمدار نوزاد. پس از شانه زدن به گربه خود، آن ها را با یک پارچه نمدار بدون عطر، هایپوآلرژنیک نوزاد پاک کنید. یا به جای آن شما می توانید از یک دستمال کاغذی خیس استفاده کنید. چنین پارچه مرطوبی به برداشتن هر گونه موی ریز باقی مانده کمک می کند، و باعث کاهش مقدار مویی که در شکم گربه شما باقی می‌ماند شده، و در نتیجه به کاهش خطر گلوله مویی کمک می کند.

افزایش مصرف آب. اگر گربه شما غذای خشک می‌خورد، احتمالاً رژیم غذایی او به اندازه کافی آب برای برآورده کردن نیازهای ترشحی‌اش فراهم نمی‌کند. در نتیجه سیستم گوارشی او ممکن است نتواند به خوبی کار کند.

به گربه خود یک منبع آب تازه و تمیز ارائه دهید. بسیاری از گربه‌ها آب جاری را به آب ساکن ترجیح می‌دهند و ممکن است بو یا طعم آب شیرین را دوست نداشته باشند. شما میتوانید برای گربه خود یک فواره آب بگیرید تا بیشتر آب بخورند. غذای کنسرو شده هم ممکن است به اندازه کافی ترشحات را فراهم کند تا به حفظ حرکت مناسب سیستم گوارشی کمک کند و خطر تشکیل گلوله مویی در معده را کاهش دهد.

چرب کردن دستگاه گوارش. ادغام روغن در رژیم غذایی گربه شما می تواند به چرب کردن دستگاه گوارش کمک کند، که باعث می شود مو به طور طبیعی عبور کند. هر هفته یک قاشق چای خوری روغن زیتون را به غذای گربه خود اضافه کنید. گاه به گاه به گربه خود مقدار کمی تن ماهی یا ساردین بدهید.

شما همچنین می توانید مقدار کمی از وازلین روی پنجه گربه خود بگذارید. آن ها آن را لیس می زنند، و وازلین دستگاه گوارش را چرب میکند تا مو از آن عبور کند. همچنین مواد درمانی مبتنی بر وازلین نیز وجود دارند که شما می توانید به صورت دوره ای به گربه خود بخورید.

چه موقع باید به دامپزشک مراجعه کنید؟

با اینکه شاید شما نیازی به نگرانی درباره گلوله مویی که گاهی بوجود می آید نداشته باشید، اما در برخی موارد باید به دامپزشک خود مراجعه کنید. خیلی نادر است، اما گلوله مویی می تواند به اندازه ای بزرگ شود که گربه شما نتواند آن را دفع کند، یا در مجرای گوارش گیر کند و مانع شود. اگر گلوله مویی خیلی بزرگ باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد تا آن را بردارید.

cat hairball 2-ماکیاپت

اگر گربه شما این علائم را نشان داد بلافاصله باید به دامپزشک خود مراجعه کنید:

 • سعی در استفراغ دارد اما نمی تواند چیزی را بیرون بیاورد ، یا خلط یا زرده کیسه صفرا را استفراغ می کند.
 • به صورت مکرر سرفه می کند
 • دچار مشکل در دفع مدفوع است
 • اسهال دارد
 • شکم متورم و سخت دارد
 • بی حال و خسته می شود
 • به غذای خود علاقه از دست می دهد یا آب نمی‌خورد

منبع: pets.webmd.com

خرید غذای سگ و غذای گربه برای صاحبان حیوانات خانگی یکی از موارد مهم است که به سلامت و رفاه حیوانات خانگی مربوط می شود. در فروشگاه ماکیاپت، شما می‌توانید بین انواع مختلف غذاهای گربه و سگ را انتخاب کنید. این غذاها با توجه به نیازهای تغذیه‌ای حیوانات خانگی طراحی شده‌اند و حاوی ترکیبات غذایی متعادل و مفید هستن.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *