آموزشی, تغذیه و بهداشت حیوانات, سگ ها, نکته و ترفند

هر آنچه که باید از گوارش سگ ها بدانید

گوارش سگ

گوارش سگ

داشتن سیستم گوارش سالم چه برای ما انسان‌ها و چه حیوانات همدم‌ ما ضروری است. ما زمان زیادی را صرف نگرانی از آنچه سگ‌های ما می‌خورند و آیا حرکات روده‌شان طبیعی است یا نه می‌کنیم.

اما ما به ندرت وقت می‌گذاریم که درباره گوارش سگ و آنچه که سیستم گوارش سگ ما را تشکیل می‌دهد فکر کنیم. چگونه از سیستم گوارش انسان متفاوت است؟ چقدر طول می‌کشد تا سگ‌های ما غذا را هضم کنند؟ آیا غذاهایی هستند که سگ‌های ما نمی‌توانند هضم کنند؟

یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌های نظارت بر سلامت سگ این است که حواسمان به گوارش آنها باشد. در این مقاله اطلاعات بیشتری درباره سیستم گوارش سگ شما و آنچه باید برای حفظ وضعیت خوب گوارش بدانید، مطرح میکنیم.

درک سیستم گوارش سگ

کل فرآیند گوارش نتیجه‌ی همکاری بسیاری از اعضا، آنزیم‌ها و سیستم‌ها است. سیستم گوارش سگ از لحاظ ساختاری شبیه به انسان‌ها است، اما تفاوت‌های قابل توجهی در روش تبدیل غذا به انرژی قابل استفاده توسط سگ‌های ما وجود دارد.

سیستم گوارش سگ را مانند یک لوله طولانی در نظر بگیرید که از دهان و مری شروع شده و به معده، روده کوچک و بزرگ و در نهایت به مقعد ختم می‌شود. اگرچه کبد و پانکراس به طور مستقیم در مسیر گوارش قرار ندارند، اما اعضای ضروری هستند که به گوارش کمک کرده، و مواد مغذی را پردازش می‌کنند و اگر  غذا از مواد خوبی تشکیل نشده باشد باعث بهم ریخته شدن گوارش میشود، شما میتوانید برای خرید یک غذای خوب از محصولات رویال کنین استفاده کنید

گوارش به شکلی در هر بخش از سیستم گوارش سگ رخ می‌دهد و بدون هر کدام از اجزای آن، گوارش ممکن نخواهد بود. با استثنای دهان و مری، کل سیستم گوارش در داخل شکم سگ شما قرار دارد، جایی که بخش عمده‌ای از گوارش و جذب مواد مغذی صورت می‌گیرد.

 

سگ‌ها چگونه غذا را هضم می‌کنند؟

برای درک بهتر سیستم گوارش سگ و چگونگی انجام گوارش، آسان‌تر است که آن را به چهار دسته تقسیم کنیم: دهان و مری، معده، روده کوچک و بزرگ و اعضای فرعی.

 

دهان و مری

وقتی سگ شما غذا می‌خورد، این عمل فرآیند گوارش را شروع می‌کند. غذا توسط دندان‌های جلو و لب‌ها به داخل دهان برده می‌شود، سپس توسط زبان به عقب دهان فشرده می‌شود که در آنجا توسط دندان‌های پسین خرد شده و بلعیده می‌شود.

سگ‌ها چهل و دو دندان دارند، در حالی که انسان‌ها فقط سی و دو دندان دارند. بنابراین، سگ‌ها می‌توانند این مرحله را سریع‌تر و کارآمدتر از ما انجام دهند. اغلب شگفت‌انگیز (و کمی نگران‌کننده) است وقتی سگ‌های ما در کمتر از شصت ثانیه دو پیمانه غذا را می‌خورند!

جویدن غذا یا مستیکاسیون، آن را به ذرات کوچکتر تبدیل کرده و با آب دهان مخلوط می‌کند تا بتواند به راحتی از مری به پایین بلغزد. مری سگ یک لوله عضلانی و شلنگ مانند است که از گردن و قفسه سینه عبور کرده و به معده می‌رسد. بر خلاف آب دهان انسان، آب دهان سگ فاقد آنزیم‌های گوارش است. آب دهان سگ عمدتاً به عنوان چرب کننده عمل می‌کند تا قطعات جویده شده را از دهان از طریق مری کوچک و به داخل معده ببرد بدون اینکه در راه گیر کند.

معده

گوارش آنزیمی برای سگ‌ها در معده شروع می‌شود. معده سگ یک ساختار کیسه‌ای با دیواره ضخیم و عضلانی است. سطح داخلی معده شامل یک سری چین خوردگی های معدوی است که به خرد کردن و شکستن غذا کمک می‌کنند و لایه داخلی اسید هیدروکلریک، آنزیم‌های گوارش پروتئین (پروتئاز) و مخاط ترشح می‌کند تا محتوای بلعیده شده را به یک مخلوط مایع تبدیل کند که Chyme نامیده می‌شود.

در سگ‌ها، معده علاوه بر شکستن غذا، آن را نگهداری نیز می‌کند. غذا در معده سگ ۸ تا ۱۲ ساعت نگهداری می‌شود. در مقابل، غذا در معده انسان در کمتر از ۳۰ تا ۹۰ دقیقه عبور می‌کند.

نیاکان سگ‌های ما گاهی اوقات مدت‌های طولانی را بدون خوردن غذا سپری می‌کردند، بنابراین وقتی فرصت پیش می‌آمد، تا جای ممکن غذا می‌خوردند. در نتیجه، معده سگ می‌تواند به اندازه‌ای کشیده شود که اجازه دهد غذا را نگه دارد و این عضو عضلانی به صورت تنظیم شده غذا را به روده کوچک بفرستد. این به سگ قابلیت منحصر به فردی را می‌دهد که بتواند غذا را برای زمان لزوم ذخیره و نگه دارد.

مقاله پیشنهادی: زبان بدن سگ: نشانه های راحتی، استرس و…

روده کوچک و بزرگ

پس از اینکه غذا به شکل کافی به یک Chyme قابل هضم تبدیل شد، به روده کوچک منتقل می‌شود که در آن غذا جذب و پردازش می‌شود.

قسمت اول روده کوچک دوئودنوم نامیده می‌شود. این قسمت اولیه روده کوچک شامل لوله‌هایی است که از پانکراس، کیسه صفرا و کبد شروع می‌شوند و آنزیم‌های گوارش نهایی را تأمین می‌کنند. علاوه بر این، سطح اسید Chyme کاهش می‌یابد تا از آسیب دیدن بقیه دستگاه گوارش جلوگیری شود.

سپس غذا وارد بلندترین و دومین بخش روده کوچک، جژنوم می‌شود. اینجا جایی است که غذا – که حالا توسط اسید، آنزیم‌ها و شکستن مکانیکی پردازش شده است – تحت استخراج و جذب مواد مغذی قرار می‌گیرد. جژنوم با هزاران پروجکشن کوچک و انگشت مانند به نام ویلی پوشیده شده است که مواد مغذی را بیرون می‌کشند و آن‌ها را از لایه روده به جریان خون منتقل می‌کنند تا در بدن استفاده شوند.

پسماندهای باقی مانده، که حالا فاقد مواد مغذی هستند، به آخرین و کوتاه ترین بخش روده کوچک سگ، الئوم، که روده کوچک و بزرگ را به هم متصل می‌کند، منتقل می‌شوند.

روده بزرگ شروع کولون در سگ‌ها است. رطوبت ماده باقی مانده، یا غیر قابل استفاده حذف می‌شود، همانطور که از طریق کولون حرکت می‌کند و به یک ماده مدفوع سفت تبدیل می‌شود. هر گونه مواد معدنی باقی مانده نیز در اینجا استخراج می‌شوند. محصول نهایی سپس از طریق مقعد از بدن خارج شده و راه خود را به کیسه پلاستیک مدفوع گیر شما پیدا می‌کند.

پانکراس و کبد

اگرچه پانکراس و کبد به طور مستقیم بخشی از سیستم گوارش سگ نیستند، اما برای گوارش صحیح غذا و آماده‌سازی مواد مغذی برای جذب ضروری هستند.

پانکراس آب‌هایی پر از آنزیم‌ها و هورمون‌هایی را که برای گوارش حیاتی هستند، تأمین می‌کند. این آب‌های پانکراتیک در دوئودنوم وارد مسیر می‌شوند. آنزیم‌ها مسئول جداسازی چربی، پروتئین‌ها و قندها هستند تا در جژنوم جذب شوند. هورمون‌های پانکراس، عمدتاً انسولین، به تنظیم سطح قند خون و اشتهای سگ کمک می‌کنند، تولید اسید معده را تحریک می‌کنند و خالی شدن معده را نشان می‌دهند.

کبد صفرا تولید می‌کند که در کیسه صفرا ذخیره شده و به Chyme در دوئودنوم اضافه می‌شود. صفرا برای گوارش صحیح چربی‌ها و استفاده از آن‌ها در بدن لازم است. علاوه بر این، پس از جذب مواد مغذی از جژنوم، بیشتر آن‌ها در کبد قرار می‌گیرند که در آن برای استفاده در سراسر بدن پردازش می‌شوند.

چقدر طول می‌کشد تا سگ غذا را هضم کند؟

به طور متوسط، بین ۸ تا ۱۲ ساعت از زمانی که غذا وارد دهان سگ شما می‌شود تا زمان دفع غذا طول می‌کشد. این حدود سه برابر کمتر از مدت زمانی است که انسان‌ها برای هضم یک وعده غذایی نیاز دارند.

سرعت و کارآیی گوارش سگ بستگی به ترکیبی از موارد زیر دارد:

نژاد سگ. نژاد سگ شما اغلب اندازه و وزن حیوان خانگی شما را تعیین می‌کند و بیشترین تأثیر را بر روی سرعت گوارش آن‌ها دارد. سیستم گوارش سگ تقریباً سه برابر طول آن‌ها است، بنابراین، رابطه مستقیمی بین اندازه حیوان خانگی شما و طول دستگاه گوارششان وجود دارد. سگ‌های بزرگتر دارای مسیر طولانی‌تر هستند، بنابراین غذا برای حرکت در آن بیشتر زمان می‌برد.

سن سگ شما. سن دومین عامل با بیشترین تأثیر روی زمان لازم برای هضم غذای سگ است. توله‌های سگ نیاز به انرژی بالاتری دارند و بنابراین، به طور مرتب نیاز به خوردن و هضم غذا دارند. از آنجایی که آن‌ها نیاز به منبع سوخت دائم برای رشد دارند، غذا در معده آن‌ها به اندازه معده سگ‌های بالغ نگه داشته نخواهد شد. مانند انسان‌ها، متابولیسم سگ با بالاتر رفتن سن کندتر خواهد شد. گوارش در هر سال از عمر سگ شما فرآیند طولانی‌تری می‌شود.

سگ‌های پیر ممکن است به دلیل مشکلات دندانی، غذا را کندتر جویده و همچنین پس از اینکه غذا وارد معده می‌شود ممکن است آن را کندتر هضم کنند. در بیشتر موارد، این تغییرات مربوط به سن، برای صاحبان سگ دیده نمی‌شود و از نظر پزشکی هم قابل توجه نخواهد بود.

سطح فعالیت سگ شما. سگ‌های بسیار فعال غذا را سریع‌تر هضم می‌کنند. آن‌ها انرژی بیشتری صرف می‌کنند و بنابراین، باید سوخت مصرف شده را با خوردن بیشتر و هضم سریع جبران کنند. سگ‌های تنبل، که خروجی انرژی کمی دارند، نیاز نخواهند داشت که غذا را به سرعت هضم کنند و بنابراین غذا برای مدت زمان بیشتری در معده آن‌ها باقی خواهد ماند. سگ‌های پیر اغلب کمتر از سگ‌های جوان فعال هستند، که این یکی از عوامل روند کند گوارش آن‌ها است.

سطح آب بدن سگ شما. مصرف آب و هیدراتاسیون مناسب فرآیند گوارش را تسریع می‌کند. افزایش هیدراتاسیون باعث می‌شود ترشح آنزیم، آب دهان و تولید مخاط افزایش یابد و همه چیز در مسیر حرکت غذا لغزان نگه داشته شود.

نوع غذای سگ شما. نوع غذایی که به سگ خود می‌دهید نیز تعیین می‌کند که چقدر سریع از دستگاه گوارش سگ عبور خواهد کرد. هر چه ماده سفت تر باشد، برای عبور از معده به روده کوچک طولانی‌تر زمان خواهد برد. غذای خشک سگ گسترواینتستینال لوفت رویال کنین یک محصول با قابلیت هضم بسیار بالا با فیبرهای متعادل، از جمله پری بیوتیک ها است که به حفاظت از دستگاه هاضمه و انتقال راحت غذا در دستگاه گوارش کمک می کند. شما هم اکنون می‌توانید این غذا را در دو وزن 6 کیلویی و 1.5 کیلویی با قیمت مناسب از فروشگاه اینترنتی ماکیاپت خریداری کنید.

سیستم گوارش سگ شما: نگاهی به برخی از غذاها

همانطور که قبلاً اشاره شد، برخی از غذاها راحت‌تر هضم می‌شوند و اگرچه حیوانات خانگی ما گاهی فکر می‌کنند که می‌توانند هر چیزی را بخورند، قطعاً محدودیت‌هایی وجود دارد.

دامپزشکان معمولاً درباره مواد بلعیده شده مانند استخوان مرغ، خوراکی های پوست خام، ذرت، غلات و تخم‌مرغ سؤال می‌شوند و اینکه آیا سگ‌های ما می‌توانند آن‌ها را هضم کنند.

مقاله پیشنهادی: شایع‌ترین بیماری‌ها در سگ‌ها

آیا سگ‌ها می‌توانند استخوان مرغ را هضم کنند؟

محیط بسیار اسیدی معده سگ باعث می‌شود که هضم استخوان‌های کوچک و تکه‌های مرغ امکان‌پذیر شود. اما این به این معنی نیست که سگ‌ها باید استخوان مرغ بخورند! در واقع، بیشتر دامپزشکان خوردن استخوان مرغ توسط سگ‌ها را منع می‌کنند. استخوان‌های مرغ – یا هر نوع استخوان دیگر – به راحتی هضم نمی‌شوند و تکه‌هایی که بیش از حد بزرگ هستند می‌توانند در لوله باریک روده کوچک گیر کنند و باعث انسداد شوند که یک یک خطر جانی محسوب میشود و نیاز به جراحی دارد. حتی استخوان‌های کوچک نیز ممکن است خطرناک باشند، زیرا ممکن است به تکه‌های تیز شکسته شوند و دستگاه گوارش را سوراخ کنند و باعث پریتونیت، یک عفونت شکمبه شوند. تکه‌های تیز همچنین ممکن است لایه‌های حساس داخلی دستگاه گوارش را خراش داده یا تحریک کنند و منجر به ناراحتی شدید گوارش شوند.

علاوه بر این، جویدن استخوان یا شاخ علت شایع شکستگی یا ترکیدگی دندان در سگ‌ها است. دندان‌های شکسته دردناک هستند و اگر درمان نشوند ممکن است منجر به آبسه ریشه دندان شوند. به خاطر داشته باشید که تعمیر دندان در سگ‌ها بدون بیمه بسیار گران قیمت است.

آیا سگ‌ها می‌توانند خوراکی های پوست خام را هضم کنند؟

خوراکی های پوست خام به طور معمول به عنوان پاداش و راهی برای برآورده کردن تمایل جویدن سگ‌ها داده می‌شوند. این خوراکی‌ها از پوست گاو خشک شده ساخته شده و اغلب با مرغ یا گوشت چرخ کرده برای خوشمزگی طعم دار شده‌اند.

همانطور که در مورد استخوان‌ها گفته شد، این خوراکی‌های ضخیم و فیبردار برای هضم نسبت به غذای معمولی بیشتر زمان می‌برند، اما از نظر فنی، بله، قابل هضم هستند. در حالی که تکه‌های کوچک خوراکی های پوست خام در نهایت از دستگاه گوارش عبور خواهند کرد بدون اینکه مشکلی ایجاد کنند، تکه‌های بزرگتر ممکن است منجر به انسداد روده شوند.

اگر شما به سگ خود خوراکی های پوست خام می‌دهید، حتماً بر آن‌ها نظارت داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که تکه‌های بزرگ را نمی‌شکنند و نمی‌بلعند.

آیا سگ‌ها می‌توانند ذرت را هضم کنند؟

گفته شده است که ذرت تنها یک “پرکننده” در میان غذاهای سگ است، اما ذرت نه تنها در رژیم غذایی سگ قابل قبول است، بلکه برای سلامت آن‌ها نیز مفید است و به عنوان غذای سگ هم میشه شناخت. ذرت منبع عالی از بسیاری از مواد مغذی مانند پروتئین، کربوهیدرات، اسید لینولئیک و آنتی‌اکسیدان‌ها است.

ذرت باید ابتدا پخته یا فرآوری شود تا پوست سلولزی که حیوانات، از جمله انسان‌ها، نمی‌توانند هضم کنند، برداشته شود. پس از برداشتن پوست خارجی، ذرت به راحتی و به سادگی هضم می‌شود. اگر پوست سلولزی برداشته نشود، به سادگی و بدون تغییر از دستگاه گوارش عبور خواهد کرد و هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد.

بخش داخلی سفت ذرت (چوب ذرت) اما قابل هضم نیست و ممکن است به راحتی در مری یا روده کوچک گیر کند، بنابراین هرگز نباید به سگ‌ها داده شود.

آیا سگ‌ها می‌توانند غلات را هضم کنند؟

علیرغم شایعاتی که می‌گویند سگ‌ها نمی‌توانند یا نباید غلات بخورند، حقیقت این است که سگ‌ها در واقع غلات را به طور موثر هضم و متابولیسم می‌کنند، به خصوص وقتی که پخته شده باشند. در حقیقت، گرگ‌ها و سگ‌های وحشی به طور منظم غلات می‌خورند!

کربوهیدرات‌های حاصل از غلات برای سگ شما انرژی فراهم می‌کنند و بنابراین در پروتئین ارزشمندی که برای دیگر عملکردهای حیاتی بدن لازم است، صرفه‌جویی می‌کنند. علاوه بر این، کربوهیدرات‌ها منبع خوبی از فیبر هستند که به سلامت روده و حرکت آن کمک می‌کنند، و مواد مغذی ضروری مانند پروتئین، چربی، فیبر و ویتامین را تأمین می‌کنند.

آیا سگ‌ها می‌توانند تخم‌مرغ را هضم کنند؟

تخم‌مرغ‌ دارای پروتئین قابل هضم بالا و حاوی اسیدهای چرب ضروری زیادی است. سگ‌ها می‌توانند تخم‌مرغ‌ را در حالت پخته و خام (حتی با پوست) هضم کنند! اما خوردن تخم‌مرغ خام برای سگ‌ها همان خطر بیماری‌های منتقل شده از غذا را دارد که خوردن گوشت خام دارد، بنابراین توصیه می‌شود که قبل از دادن تخم‌مرغ به حیوانات خانگی‌تان، آن‌ها را بپزید.

از استفاده از ادویه، چاشنی، کره یا روغن در حین پخت تخم‌مرغ برای سگ‌ها خودداری کنید، زیرا این مواد می‌توانند منجر به ناراحتی گوارش شوند. همچنین مراقب باشید که تخم‌مرغ را بیش از حد ندهید، زیرا خوردن تعداد زیادی ممکن است منجر به کلسترول بالا و نامتوازن شدن دیگر مواد غذایی شود. اگر مطمئن نیستید، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

مراقبت از سیستم گوارش سگ شما

حالا که درکی از آناتومی و فرآیندهای پشت گوارش دارید، از این نکات برای حفظ سیستم گوارش سگ خود در بهترین شکل استفاده کنید:

پروبیوتیک‌ها را در نظر بگیرید. به سگ خود هر روز یک مکمل پروبیوتیک بدهید تا دستگاه گوارش او به طور بهینه کار کند. بسیاری از مکمل‌های پروبیوتیک مخصوصاً برای سگ‌ها طراحی شده‌اند. اگر احساس سردرگمی می‌کنید، با دامپزشک خود تماس بگیرید و برای انتخاب یک محصول برای حیوان خانگی خود راهنمایی بخواهید.

از استفاده از آنزیم‌های گوارشی غیرضروری خودداری کنید. از مکمل دادن سگ خود با آنزیم‌های گوارشی مگر آنکه دامپزشک شما برای درمان یک شرایط پزشکی دستور دهد، خودداری کنید. دستگاه گوارش سگ شما در حال حاضر با آنزیم‌های لازم برای گوارش بدون عیب مجهز است و مکمل دادن اضافی ممکن است منجر به نامتوازن شدن شود.

حواستان به تولید مدفوع سگ خود باشد. سگ‌ها باید حداقل دو بار در روز به تعداد وعده‌های غذایی و سبک زندگی خود، مدفوع کنند. ترکیب کمبود فیبر غذایی، هیدراتاسیون ناکافی و موارد دیگر ممکن است روی روند گوارش حیوان خانگی شما تأثیر منفی داشته باشد.

مدفوع شل گاه به گاه یا اسهال نگران کننده نیست، اما اگر مدفوع سگ شما معمولاً خیس باشد، باید با دامپزشک مشورت کنید تا سگ شما را برای مسائل گوارش معاینه کند. اسهال مداوم ممکن است منجر به کم آب شدن، از دست دادن مواد مغذی و کاهش وزن شود.

از به اشتراک گذاشتن هر نوع غذای چرب یا پُرچرب انسان با سگ خود پرهیز کنید. روغن بِيكُن، سيب‌زَميني سرخ کرده، چيپس سيب‌زَميني يا پنیر زياد ممکن است دستگاه گوارش را فرا بگیرند و منجر به بیماری‌های جدی مانند پانکراتیت شوند.

سگ خود را از غذایی را که برای مرحله زندگی او مناسب است، تغذیه کنید. توله‌های سگ نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی نسبت به سگ‌های پیر دارند. هنگام انتخاب یک رژیم غذایی، مرحله زندگی سگ خود را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی‌ای را انتخاب می‌کنید که نیازهای تغذیه‌ای منحصر به فرد سگ شما را برآورده کند.

مشکلات گوارشی غیرطبیعی سگ: چه کار کنیم؟

درک ابتدایی از سیستم گوارش سگ شما به شما کمک می‌کند تا مشکلات گوارشی را قبل از اینکه سگ شما به شدت بیمار شود، شناسایی و از بین ببرید.

اگر حیوان خانگی شما به طور معمول ناراحتی گوارش داشته باشد، درباره غذای تجویزی برای سگ خود بپرسید. این رژیم‌های غذایی به طور منحصر به فرد با نسبت‌های مناسب فیبر، پروتئین و چربی تهیه شده‌اند که برای گوارش صحیح ایده‌آل هستند.

اما اگر هر گونه ناهنجاری یا چیزی عجیب به نظر برسد، مهم است که به دامپزشک مراجعه کنید. مشکلات گوارش ممکن است دلایل مختلف و گسترده‌ای داشته باشند و علل رایج مشکلات گوارش ممکن است بسته به سن سگ شما متفاوت باشد. شما و دامپزشک خود می‌توانید علت مشکلات گوارش سگ خود را شناسایی کنید و بهترین برنامه را برای حفظ سلامت سگ خود ایجاد کنید.

منبع: greatpetcare

خرید غذای سگ و غذای گربه برای صاحبان حیوانات خانگی یکی از موارد مهم است که به سلامت و رفاه حیوانات خانگی مربوط می شود. در فروشگاه ماکیاپت، شما می‌توانید بین انواع مختلف غذاهای گربه و سگ را انتخاب کنید. این غذاها با توجه به نیازهای تغذیه‌ای حیوانات خانگی طراحی شده‌اند و حاوی ترکیبات غذایی متعادل و مفید هستن.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *