آموزشی, سگ ها, نکته و ترفند

شایع‌ترین بیماری‌ها در سگ‌ها

شایع ترین بیماری های سگ ها-1

سگ ها همدمان وفاداری هستند که بی قید و شرط عشق می ورزند و طی زندگیشان به صاحبانشان فواید و شادی های بسیاری می رسانند. متاسفانه، مانند هر موجود زنده دیگری، سگ ها نیز در معرض انواع مشکلات سلامتی و بیماری هایی با درجات مختلف جدیت قرار دارند که برخی از آنها ممکن است عمرشان را کوتاه کنند.

گرچه گاهی اوقات سگ ها با برخی از مشکلات سلامتی مواجه می شوند، برخی از آنها از دیگران شایع تر هستند. همیشه بهتر است بدانید که بیماری های شایع در سگ ها چه هستند، علائم آنها چه هستند و چگونه می توان آنها را پیشگیری و درمان کرد. برای یافتن آنچه که باید درباره این بیماری ها بدانید، ادامه مطلب را بخوانید.

پاروویروس:

پاروویروس که اغلب به آن “پاروو” گفته می شود، خانواده ای کلی از ویروس ها است که بسیار کشنده است و 80 درصد موارد منجر به مرگ می شود. پاروو شایع ترین بیماری همه سگ ها است و هر ساله تعداد بی شماری توله سگ و سگ های بالغ را به خود مبتلا می کند. فراهم کردن محیطی برای سگ خود که در آن پاروو وجود نداشته باشد، تقریباً غیرممکن است.

چه حیاط خانه، چه چادر، چه حتی مبل، پاروو می تواند به راحتی سگ شما را با بیماری جدی ای مبتلا کند که نیاز به توجه فوری دارد.

علل:

پاروو به راحتی از طریق تماس های مختلف از سگ ها یا حتی از تماس با مدفوع به خانه شما منتشر می شود. این ویروس یک رشته تکی از دی‌ان‌ای است و حتی با ضدعفونی کننده ها و تمیز کردن سختگیرانه، تقریباً غیرقابل از بین بردن است. پاروو می تواند تا پنج ماه روی سگ مبتلا زنده بماند و تغییرات دما روی آن تأثیر نمی گذارد.

علائم:

گرچه سگ ها می توانند شکل های ملایمی از پاروو داشته باشند که علائمی نشان ندهند، اثرات شکل جدی آن اغلب شامل این موارد است: کمبود اشتها، تب، کم آبی، مدفوع خونی، بی حالی، استفراغ و حتی افسردگی. اگر سگ شما پاروو شدید داشته باشد، بسیار سریع متوجه خواهید شد.

اگر حتی به طور ملایم مشکوک باشید که سگ یا توله سگ شما پاروو دارد، فوراً به دامپزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر تشخیص داده شود، نرخ بقا بالاتر است.

متوانید با استفاده از غذاهای بهداشتی محصولات رویال کنین آن را به کمترین حالت خود برسانید

درمان:

پاروو برای حتی سخت ترین توله سگ ها و سگ ها نبرد بزرگی است. هنگام تشخیص، مرحله بعدی این است که سگ باید برای مدتی بین پنج تا هفت روز در دامپزشکی بماند. سگ ترکیبی از مایعات تزریق وریدی، آنتی بیوتیک ها و دارویی که استفراغ را کاهش می دهد دریافت می کند تا بتوانند رطوبت و مواد مغذی را نگه دارند.

حتی با بهترین مراقبت و درمان، نرخ مرگ و میر همچنان بالاست و همچنین احتمال اثرات باقیمانده وجود دارد، به خصوص در قلب و روده ها.

پیشگیری:

گرچه پاروو در حقیقت یک بیماری کشنده و شایع است، اما می توان با واکسیناسیون از آن جلوگیری کرد. توله سگ ها باید حدود 6-8 هفته اول شروع به دریافت دوره های اولیه واکسن کنند و سپس تا 16 هفتگی واکسن های تقویتی دریافت کنند. این کار به شما اجازه می دهد که با خیال راحت بدانید که سگ شما هرگز نمی تواند با چنین بیماری وحشتناکی روبرو شود.

دیستمپر:

دیستمپر بیماری دیگری است که عمدتاً توله سگ ها در معرض ابتلا به آن هستند. این بیماری بسیار شایع است و معمولاً کشنده است. در واقع، این بیماری بیشتر از هر بیماری عفونی دیگری سگ ها را می کشد. سگ هایی که از آن جان سالم به در می برند، در باقی طول عمر خود با اثرات باقیمانده از آن مواجه هستند. مانند پاروو، راه واقعی برای اطمینان از اینکه سگ شما در معرض آن قرار نگیرد، وجود ندارد.

توله سگ ها بیشترین حساسیت را نسبت به دیستمپر دارند و به ندرت جان سالم به در می برند. این ویروس به همه چیز از بافت مغز تا اعضای داخلی و حتی اندام ها حمله می کند.

علل:

دیستمپر می تواند حتی با تماس حداقلی منتشر شود. خود ویروس در هر نوع از ترشحات بدن، از جمله آب دهان وجود دارد. حتی می تواند از طریق هوا منتشر شود. توله سگ های کوچکتر از شش هفته معمولاً از آن محافظت می شوند، زیرا آنتی بادی های مادرشان هنوز در بدن آنها وجود دارد.

توله سگ های بین شش تا دوازده هفته حساس ترین هستند، زیرا تا آن زمان آنتی بادی ها تقریباً کاملاً کاهش یافته اند. توله سگ هایی که به پسماند حیوانات بیمار دیگر نزدیک میشوند نیز در خطر ابتلا به عفونت قرار می گیرند.

علائم:

علائم دیستمپر می تواند اغلب در دو مرحله مختلف مشاهده شود. مرحله اول شامل علائمی مانند تب، استفراغ، اسهال، سرفه خشک، حباب های پوسیده روی شکم، ترشح آبکی از هر دو چشم و بینی و افسردگی است.

همانطور که بیماری پیشرفت می کند، علائم شروع به تغییر می کنند و شامل آب دهان، تکان دادن سر، سردرگمی، تشنج، کوری و لایه های مانند زبر روی پاها است.

درمان:

هنگامی که سگ به دیستمپر آلوده شود، هرگز نمی توان به طور کامل از آن خلاص شود. هر چه زودتر علائم را متوجه شوید، شانس بقای سگ شما بیشتر است، اگرچه ممکن است اثرات باقیمانده ای مانند تشنج و سخت شدن لایه های پا وجود داشته باشد. سن سگ نیز در این زمینه نقش مهمی دارد.

اگر سگ خود را برای درمان به دامپزشک ببرید، انتظار داشته باشید که سگ ترکیبی از مایعات تزریق وریدی، آنتی بیوتیک ها و داروهای دیگری که کمک می کنند تا اسهال و استفراغ را کاهش دهند دریافت کند.

پیشگیری:

دیستمپر بیماری بسیار کشنده و مخربی با نرخ بقای پایین است، اما می توان با واکسیناسیون استاندارد توله سگ از آن جلوگیری کرد. بیشتر دامپزشکان در 5 یا 6 هفته اول زندگی توله سگ واکسن دیستمپر را ارائه می دهند.

اگر توله سگ شما خیلی جوان است یا هنوز نتوانسته است واکسن دریافت کند، سگ های دیگر را به خانه خود نبرید، زیرا ممکن است حامل بیماری باشند. اگر قصد دارید سگ را به سرپرستی بپذیرید، حتماً از پناهگاه سگها برای اسناد و مدارک واکسن بپرسید.

بیماری لایم:

بیماری لایم یک بیماری حشره ای است و هر ساله تعداد زیادی از سگ ها را تحت تأثیر قرار می دهد. اگرچه بیماری لایم عموماً با انسان ها مرتبط است، اما برای سگ ها بسیار شایع است و اگر سگ مبتلا به حال خود رها شود، می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

مشکلات سلامتی که ناشی از بیماری لایم می شوند متفاوت است، اما همیشه بهتر است برای تضمین سلامت سگ خود با بیماری روبرو شوید.

علل:

بیماری لایم می تواند توسط کنه های پاسیاه حمل شود و از طریق گاز گرفتن کنه به سگ شما منتقل می شود. انتقال می تواند بلافاصله رخ دهد، اما اگر کنه برای 2-3 روز به سگ شما متصل شده باشد، شانس بیشتری برای رخ دادن دارد. در حالی که لایم شایع ترین بیماری حشره ای است، فقط در 5-10 درصد سگ ها علائم را ایجاد می کند.

شایع ترین بیماری های سگ ها-4

علائم:

بیشتر سگ هایی که به بیماری لایم مبتلا می شوند، مفاصل التهابی و دردناکی خواهند داشت که منجر به لنگیدن و رنج آشکار می شود. لنگیدن ممکن است فقط برای چند روز نشان داده شود، اما معروف است که چند هفته بعد دوباره رخ می دهد.

علائم دیگر شامل تنگی نفس، حساسیت به لمس، خشک راه رفتن، تب، کمبود اشتها، بزرگ شدن گره های لنفاوی و گاهی حتی عوارض قلبی و عصبی است.

درمان:

اگر این علائم را در سگ خود مشاهده کنید، مرحله اول مراجعه به دامپزشک است. دامپزشک شما ممکن است تعدادی از آزمایش ها را برای بررسی علل دیگر التهاب مفصل انجام دهد، مانند آرتریت، ضربه، یا اختلالات دیگر مفصل.

اگر تشخیص واقعاً بیماری لایم باشد، پس از آن معمولاً مراقبت خارج از بیمارستان انجام می شود، به جز در مواردی که نارسایی کلیه و علائم دیگری که باعث ناپایداری می شوند وجود داشته باشند. آنتی بیوتیک هایی مانند دوکسی سایکلین تجویز می شود. سگ معمولاً پس از حدود چهار هفته بهبود می یابد. با این حال، خطر مشکلات کلیه در آینده باقی مانده است.

پیشگیری:

واکسن های بیماری لایم موجود هستند، اما استفاده از آنها همچنان محل بحث و جدل است. به همین دلیل، بهتر است به مراحل عملی تکیه کنید تا احتمال گاز گرفتن سگ شما توسط کنه ها را کاهش دهید یا جلوی اینکه یک کنه برای مدت طولانی به سگ شما متصل شود را بگیرید.

در ابتدا، از مناطقی که احتمال آلودگی کنه وجود دارد، مانند مناطق جنگلی با علف های بلند و نامرتب، دوری کنید. سگ خود را روزانه بررسی کنید تا ببینید آیا کنه وجود دارد یا خیر، به خصوص در ماه های گرم. اگر پیدا شد، به آرامی با دست بدون فشار دادن یا با استفاده از پنس خاص کنه را بردارید.

قلاده های کک و کنه، اسپری ها و راه حل های موضعی پوست نیز می توانند در پیشگیری و کشتن کنه ها موثر باشند.

محصول پیشنهادی: اسپری ضد کک و کنه بیفار

مانژ:

مانژ یک بیماری پوستی است که می تواند شامل هر نوع عارضه ای باشد که منجر به خارش، ترک، ریزش مو و قرمزی پوست می شود. ظاهر خشن و ناخوشایندی که اغلب در سگ هایی که مدت طولانی بی خانمان هستند یافت می شود، نتیجه عدم درمان مانژ است.

مانژ ممکن است به اندازه برخی از دیگر بیماری های سگ جدی به نظر نرسد، اما حقیقت این است که نه تنها باعث سطح بالای ناراحتی برای سگ می شود، بلکه می تواند منجر به مشکلات سلامتی دیگر شده و به دیگران هم منتقل شود. دو نوع اصلی مانژ در سگ ها وجود دارد: سارکوپتیک و دمودکتیک.

علل:

هر دو نوع مانژ توسط کنه های های تار عنکبوتی انتقال داده میشوند. مانژ سارکوپتیک مستقیما توسط این کنه ها به وجود می آید و سپس می تواند از طریق تماس به حیوانات دیگر منتقل شود. اما مانژ دمودکتیک از مادر به توله سگ منتقل میشود و نمی تواند از طریق لمس شیوع پیدا کند.

شایع ترین بیماری های سگ ها-2

 

علائم:

علائم هر دو نوع کمی مشابه هستند. مانژ سارکوپتیک باعث خارش و خراشیدن شدید، ریزش مو و پوست خشک و قرمز می شود که در مناطق پراکنده ای از جمله گوش ها، صورت، آرنج ها و شکم پخش می شود، اما می تواند در صورت عدم درمان به تمام بدن منتشر شود.

مانژ دمودکتیک باعث ریزش موی نامنظم در بخش های مختلف می شود، اما معمولاً بدون هیچ گونه پوست خشک یا قرمزی. خارش و خراشیدن مداوم نیز شایع است.

درمان:

درمان برای آسیب‌های سارکوپتیک می‌تواند با چندین نوع شستشو، درمان محلی، داروهای خوراکی و حتی تزریقات انجام شود. نوع درمان اغلب بستگی به نژاد و اندازه سگ دارد.

در مورد آسیب‌های دمودکتیک، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروها و درمان‌های موضعی می‌توانند زمانی که شرایط شدید است استفاده شوند، اما این بیماری معمولا با بزرگ شدن توله سگ کم‌رنگ می‌شود.

پیشگیری:

پیشگیری از آسیب‌های مانژ سارکوپتیک از طریق حفظ فاصله سگ خود از سگ‌های مبتلا است. اگر سگ شما با یکی از آن‌ها تماس داشته باشد، بلافاصله آن‌ها را حمام کنید و بر علائم نظارت کنید.

پیشگیری از آسیب‌های مانژ دمودکتیک کمی متفاوت است، اما به همان اندازه کاربردی است. این امر با جلوگیری از زاد و ولد و سگ‌هایی که ژن یا صفت را در ابتدا حمل می‌کنند شروع می‌شود. توله‌های سگ می‌توانند با یک رژیم غذایی سالم و غنی از مواد مغذی که به آن‌ها کمک می‌کند تا بر بیماری‌های بالقوه از جمله مانژ دمودکتیک غلبه کنند، پرورش داده شوند.

محصول پیشنهادی: اسپری ضد کک و کنه بیفار

هاری:

هاری شاید شناخته‌شده‌ترین بیماری‌ سگ‌ها باشد و مسئله ای بسیار جدی است. این بیماری چندین علامت شدید دارد که نه تنها سگ را خطرناک و خارج از کنترل می‌کند، بلکه حامل بیماری نیز می‌شود، که می‌تواند منجر به مرگ در انسان‌ها شود.

هاری همیشه برای سگ‌ها مرگبار است. این بیماری همچنین قابل پیشگیری است، اما هنوز یک خطر بزرگ برای سگ و انسان است.

علل:

هاری از طریق گاز گرفتن از یک حیوان مبتلا به دیگری منتقل می‌شود. این شامل سگ‌ها است، اما می‌تواند همچنین از حیوانات مبتلا شامل بوقلمون‌ها، راکون‌ها، خفاش‌ها و روباه‌ها نیز باشد. هاری خاص سگ تقریباً از بین رفته است، اما بیماری زنده است و به سگ‌ها از طریق مواجه شدن با این حیوانات کوچکتر منتقل می‌شود.

 

علائم:

علائم هاری شدید و بسیار قابل توجه هستند و در دو مرحله وحشتناک رخ می‌دهند.

مرحله اولیه با سگ تحریک‌پذیر، بی‌قراری، ترس، تحمل درد بالا، تغییرات خلق و خوی شدید، سردرگمی و حتی تلاش برای حمله ور شدن به اشیای خیالی مشخص می‌شود.

هنگامی که بیماری پیشرفت می‌کند، سگ کف کردن دهان از بی‌آبی شدید، فلج و عدم توانایی در خوردن را نشان میدهد. مرحله نهایی مرگ است.

درمان:

هیچ درمانی برای هاری در سگ‌ها وجود ندارد. انسان‌ها می‌توانند با یک سری طولانی از تزریقات دردناک درمان شوند.

هنگامی که مشکوک است که سگ هاری دارد، تا 90 روز قرنطینه می‌شود و اگر علائمی نشان ندهد، پس از آن آزاد می‌شود. اگر علائم حاضر باشند، سگ بلافاصله خوابانده می‌شود. تنها راه برای مطمئن شدن از اینکه سگ هاری دارد، از طریق آزمایش بعد از مرگ آن است.

پیشگیری:

پیشگیری از هاری کاملاً واضح است. واکسیناسیون‌ از نظر قانونی الزامی است و همیشه باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که بیماری از سگ و انسان دور نگه داشته می‌شود.

دیابت:

دیابت نه تنها انسان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه سگ‌ها نیز در معرض آن قرار دارند. این نوع دیابت سگ شامل بسیاری از علائم و علل دیابت انسانی است و درمان آن نیز همین‌طور. این بیماری در سال‌های اخیر افزایش یافته است، اگرچه این می‌تواند به غربالگری و تشخیص بهتر نسبت داده شود. به هر حال، این بیماری بسیار رایج است و باید مورد توجه قرار گیرد.

علل:

علت دقیق دیابت در سگ‌ها همچنان محل بحث است؛ اما عواملی مانند ژنتیک، بیماری خودایمنی، پانکراتیت، چاقی و رژیم غذایی می‌توانند در شکل گیری بیماری نقش داشته باشند.

دیابت به دو نوع طبقه‌بندی میشود، اما فقط یک نوع در سگ‌ها یافت می‌شود و آن نوع اول است. در نوع اول، لوزالمعده قادر به تولید انسولین نیست.

علائم:

چندین علامت می‌تواند با دیابت سگ هنگامی که درمان نشود رخ دهد. این علائم شامل کاهش وزن، بی‌حالی، استفراغ، بی‌آبی، آب مروارید، ادرار مکرر، تغییر قابل توجه در اشتها و عفونت‌های مجاری ادراری هستند.

درمان:

دیابت در سگ‌ها با ترکیب رژیم غذایی و تزریقات انسولین درمان می‌شود. دامپزشکان پس از تشخیص، یک برنامه و روش‌های نگهداری انسولین را به شما ارائه میکنند.

پایبندی به یک برنامه دقیق با انسولین برای حفظ سلامت بهینه سگ شما ضروری است. پیروی از یک رژیم غذایی سخت نیز یک الزام کلیدی در درمان است. کنترل بیماری در یک سگ چاق بسیار دشوارتر است، بنابراین ورزش و یک رژیم غذایی سالم در مدیریت آن موثر هستند.

پیشگیری:

همان‌طور که قبلاً گفته شد، علت دقیق دیابت ناشناخته است و سگ‌های مسن بیشتر مستعد آن هستند. با این حال، یک رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش کافی می‌تواند در کاهش شانس بروز دیابت در سگ شما موثر باشد.

مطمئن شوید که سگ خود را با مقدار مناسب غذا هر روز تغذیه کنید و از یک برند غذای معتبر استفاده کنید که از مواد با کیفیت پایین استفاده نکند. از غذاهای تشویقی کم استفاده کنید و مصرف غذای انسان که مناسب سگ نیز میباشد را به حداقل برسانید.

محصولات پیشنهادی: مجموعه محصولات رویال کنین فرانسه

چاقی:

چاقی در سگ‌ها یک مشکل رو به رشد است، به ویژه در ایالات متحده. بر اساس انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی، تخمین زده می‌شود که 44 درصد سگ‌ها در ایالات متحده چاق یا دارای اضافه وزن هستند.

احتمالاً بدون گفتن هم معلوم است، اما یک سگ چاق به تعداد زیادی از مشکلات سلامتی مستعد است که نه تنها زندگی ناراحت‌کننده‌ای را ایجاد می‌کند، بلکه مرگ زودرس را نیز نزدیک می‌کند

علل:

چاقی سگی چیزی نیست که به طور جادویی یک شبه اتفاق بیفتد یا مسری باشد. در 99 درصد موارد خطای صاحب است و کاملاً قابل اجتناب است، به استثنای مشکلات سلامتی خاصی که ممکن است منجر به آن شود.

چاقی نتیجه بیش از حد خوردن و خوردن غذاهای انسانی ناسالم است که برای رژیم غذایی سگ خوب نیستند

علائم:

باور پذیرفته شده این است که چاقی بزرگترین علت بیماری و مرگ قابل پیشگیری در سگ‌ها است. علائم می‌تواند منجر به آرتروز، مشکلات قلبی، دیسپلازی لگن، دیابت و یک سری دیگر از مشکلات شود.

وزن اضافه همچنین می‌تواند باعث شود که فعال بودن سگ شما بسیار دشوارتر شود، که این باعث می‌شود که از دست دادن وزن بسیار سخت‌تر شود.

درمان:

درمان چاقی سگی معمولاً شامل یک رژیم غذایی سخت است که توسط دامپزشک شما تعیین می‌شود و معمولاً شامل انواع غذای سگ کم‌چرب و کنترل مقدار است. با کاهش وزن سگ شما، ورزش نظارت شده میتواند به طور تدریجی افزایش یابد، که باعث می‌شود وزن سریع‌تر کاهش یابد و در عین حال به بهبود گردش خون و سلامت قلبی سگ شما کمک می‌کند.

پیشگیری:

چاقی کاملاً قابل پیشگیری است. به مقدار غذای توصیه شده برای نژاد و وزن سگ خود توجه کنید. از دادن خوراکی‌های زیاد یا غذای انسانی به سگ خودداری کنید. برنج قهوه‌ای، هویج، مقدار کمی کره بادام زمینی و لوبیا سبز گزینه‌های مناسب غذای انسانی برای زمانی هستند که می‌خواهید کمی غذاها را تغییر دهید یا پاداشی به سگ خود بدهید.

محصول پیشنهادی: ستایتی کنترل وزن سگ رویال کنین

پیوره:

پیوره عمدتاً به بیماری لثه در سگ اشاره می‌کند. این بیماری می‌تواند بدون تشخیص شروع شود و به مرور زمان به دهان سگ شما آسیب برساند. اگر رها شود، سلامت دندان سگ شما می‌تواند به یک وضعیت وخیم تبدیل شود که هم برای سگ و هم حساب بانکی شما بسیار سخت خواهد بود.

علل:

دقیقاً مانند انسان‌ها، بیماری لثه با باکتری و تشکیل پلاک ایجاد می‌شود. باکتری شروع به گسترش و حمله به لثه می‌کند که منجر به یک سری از مشکلات می‌شود.

علائم:

در ابتدا، حتی اگر بیماری پیشرفته و دردناک برای سگ شما باشد، ممکن است متوجه نشوید. سگ‌ها معمولاً درد را کم‌رنگ می‌کنند تا هر گونه ضعف را نشان ندهند. علاوه بر این، سخت است که درد دندان را در یک سگ که نمی‌تواند به شما بگوید چه اتفاقی می‌افتد، به طور ظاهری متوجه شوید.

با این حال، علائم دیگری وجود دارد که می‌توانید مشاهده کنید، مانند مشکلات در برداشتن مقادیر عادی از غذا در زمان تغذیه، خونریزی لثه‌ها، اجتناب از نوازش سر، دندان‌های شل، خون در جام آب، و عطسه مداوم در موارد پیشرفته و باید همیشه از غذای سگ خوب تهیه کنید و به ان بدهید. 

شایع ترین بیماری های سگ ها-5

درمان:

روش‌های درمان بیماری لثه همه بر اساس اینکه بیماری چقدر پیشرفت کرده است، متفاوت هستند.

در مرحله اولیه، لثه‌ها قرمز و کمی التهاب دارند و فقط نیاز به تمیز کردن بالای خط لثه دارند. متاسفانه، نادر است که بیماری را در این مرحله متوجه شوید.

مرحله دوم و رایج‌تر این است که قسمت هایی دارای پیوره وجود دارند که لثه و دندان را از هم جدا می‌کنند. در این حالت، لثه و ریشه باید تمیز شوند و ژلی روی آن‌ها زده شود تا لثه‌ها را به دندان‌ها متصل کند.

در مرحله سوم بیماری، قسمت های دارای پیوره عمیق‌تر از 5 میلی‌متر شده‌اند که به این معناست که استخوان‌ها در حال تحلیل رفتن هستند. این می‌تواند با باز کردن بخشی از لثه در اطراف ناحیه مبتلا و تمیز کردن بافت بیمار، درمان شود که سپس با داروهای خاص در رشد مجدد آن کمک می‌شود.

مرحله چهارم و شدیدترین مرحله بیماری شامل سطح بالای از دست دادن استخوان است. تنها راه حل استخراج دندان است.

پیشگیری:

بیماری لثه یکی از رایج‌ترین شکایات برای بیمه [منظور در کشورهایی است که حیوانات خانگی تحت پوشش بیمه هستند]حیوانات خانگی است. همچنین به راحتی قابل پیشگیری است.

همیشه به سگ خود غذای مناسب بدهید و در اوقات فراغت به آن‌ها لوازم جانبی دندان سگ بدهید تا مقدار پلاک و جرم دندان را تحت کنترل نگه دارید. همچنین می‌توانید چندین بار در هفته دندان‌های آن‌ها را مسواک بزنید تا سلامت دندانی بهینه را تضمین کنید.

بازرسی منظم دهان می‌تواند به شما کمک کند تا هر گونه مشکل را قبل از بدتر شدن متوجه شوید و موثرتر از آزمایشات دهانی منظم از سوی دامپزشک شما است.

محصولات پیشنهادی:
خمیردندان سگ و گربه بیفار
مسواک دوطرفه سگ و گربه بیفار
دهان شویه سگ و گربه بیفار

آرتروز:

آرتروز در سگ‌های پیر بسیار رایج است. این شامل فرسایش غضروف در مفاصل است که همچنین مایعی را که به آن‌ها کمک می‌کند تا روان شوند، کاهش می‌دهد. نتیجه درجات مختلفی از درد در مفاصل سگ شما است که می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت و رفتار آن‌ها داشته باشد.

آرتروز می‌تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی سگ شما شود، اما برخی از کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین اثرات آن انجام دهید.

علل:

بزرگترین علت آرتروز سن است. هر چه سگ شما پیرتر می‌شود، بدنش شروع به فرسایش و شکستن می‌کند که منجر به مشکلاتی مانند آرتروز می‌شود. به همین سادگی است.

علائم:

همه علائم آرتروز از درد و ناراحتی که سگ شما احساس می‌کند، ناشی می‌شوند. مفاصل آن‌ها دچار التهاب می‌شود که منجر به درد هنگام انجام هر نوع حرکت می‌شود، به خصوص وقتی که می‌خواهند از پله بالا بروند، به درون ماشین بپرند و اقدامات مشابه دیگر.

اگر سگ شما آهسته بلند می‌شود، از بازی کردن، بالا رفتن از پله یا رفتن روی مبل یا تخت خواب امتناع نشان دهد، وقت آن است که آن‌ها را برای چکاپ ببرید تا ببینید آیا آرتروز علت آن است یا خیر.

درمان:

گزینه‌های متعددی برای کمک به سگ شما در مقابله با آرتروز وجود دارد.

چندین دارو و مکمل وجود دارند که می‌توانند علائم بیماری را تسکین دهند. ضد التهاب‌های غیر استروئیدی می‌توانند به کاهش التهاب کمک کنند و مکمل‌هایی با گلوکزامین و کندرویتین هم می‌توانند هم روان‌کاری مفصل را بهبود بخشند و هم غضروف موجود را تقویت کنند.

فیزیوتراپی و توانبخشی نیز موثر هستند. مربیان توانبخشی سگ می‌توانند از روش‌هایی مانند هیدروتراپی و اولتراسوند درمانی برای کمک به تسکین علائم و افزایش تحرک کلی استفاده کنند. نتایج اغلب فوری هستند و باعث بهبود شگرف در طول زمان خواهند شد.

آکوپانکچر یا طب سوزنی نیز درمانی است که در حال افزایش است. سوزن‌های ریز در نقاط مشکل دار قرار می‌گیرند و می‌توانند برای سگ شما خوب باشند. سوزن‌ها همچنین باعث آزاد شدن کورتیزول و اندورفین در مفاصل سگ شما می‌شوند، که درد را تسکین داده و اسپاسم و تشنج را جلوگیری می‌کنند.

پیشگیری:

چیز زیادی نمی‌توان برای جلوگیری از بروز آرتروز انجام داد، به خصوص در سگ‌های پیر. یک چیزی که می‌توان برای کمک به سگ خود اگر آرتروز داشته باشند، انجام داد این است که مطمئن شوید وزن سالم را حفظ کنند. هر چه وزن بیشتری بگیرند، فشار بیشتری روی مفاصل آن‌ها وارد می‌شود.

آرتروز قطعاً باعث می‌شود که سگ شما فعال نباشد، که می‌تواند باعث راحت‌تر شدن افزایش وزن شود. سعی کنید سگ خود را در برخی از فعالیت‌های کم تأثیر شرکت دهید و آن‌ها را در پیاده‌روی‌های کوچک و مکرر ببرید. شنا گزینه عالی برای یک فعالیت است، زیرا هیچ فشاری روی مفاصل ندارد.

محصولات پیشنهادی:
پودر مکمل تقویت استخوان و دندان بیفار
اسنک تشویقی Joint Sticks سگ بیفار

سرطان:

همانطور که در مورد انسان‌ها هم هست، سگ‌ها نیز تحت تأثیر چندین نوع مختلف سرطان قرار می‌گیرند. در واقع، این علت اصلی مرگ و میر در سگ‌های بالای 10 سال است. لنفوم، سرطان پوست و سرطان استخوان همه اشکال رایج سرطانی هستند که هر سال در بسیاری از سگ‌ها یافت می‌شوند.

سرطان قطعاً می‌تواند کشنده باشد، اما شانس بقای سگ زمانی که در مراحل اولیه شناسایی شود، به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

خرید غذای سگ و غذای گربه برای صاحبان حیوانات خانگی یکی از موارد مهم است که به سلامت و رفاه حیوانات خانگی مربوط می شود. در فروشگاه ماکیاپت، شما می‌توانید بین انواع مختلف غذاهای گربه و سگ را انتخاب کنید. این غذاها با توجه به نیازهای تغذیه‌ای حیوانات خانگی طراحی شده‌اند و حاوی ترکیبات غذایی متعادل و مفید هستن.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

علل:

سخت است که بتوان علت دقیق سرطان در بیشتر سگ‌ها را تعیین کرد. با این حال، از آنجا که این بیشتر در سگ‌های پیر رخ می‌دهد، می‌تواند در واقع به این نکته نسبت داده شود که سگ‌ها زندگی‌های طولانی‌تری نسبت به سال‌های گذشته دارند، به لطف استفاده گسترده از واکسن، اقدامات پیشگیرانه بهداشتی و مراقبت مناسب.

ژنتیک و خطوط خونی هم می‌توانند نقش بزرگی در شانس توسعه سرطان در سگ داشته باشند.

علائم:

سرطان در اشکال مختلفی وجود دارد، بنابراین علائم خود بسته به شکل واقعی سرطان متفاوت خواهند بود. با این حال، چندین نشانه وجود دارد که می‌توانید مشاهده کنید تا به شما برای احتمال وجود سرطان در سگ شما هشدار دهد.

یک توده یا برآمدگی غیر طبیعی یک علامت هشدار است، همچنین یک زخم که در درمان دچار مشکل است. تورم، بزرگ شدن گره‌های لنفاوی و خونریزی غیر طبیعی هم می‌توانند نشانه‌هایی باشند، از جمله بی‌حالی و لنگیدن.

اگر این علائم را در سگ خود مشاهده می‌کنید، بهتر است آن‌ها را برای چکاپ ببرید.

درمان:

درمان سرطان سگ بستگی به انواع سرطان، مرحله آن و سن سگ شما دارد. بسیاری از گزینه‌های موجود برای سگ‌ها همانند انسان‌ها هم وجود دارند. جراحی می‌تواند اغلب برای برداشتن بسیاری از انواع سرطان استفاده شود و پرتودرمانی و شیمی درمانی زمانی که جراحی گزینه‌ای نباشد، استفاده می‌شوند.

پزشکی سرطان برای سگ‌ها حتی 20 سال پیش تقریباً وجود نداشت. امروزه، مراکز درمان زیادی برای سگ‌ها یافت می‌شوند، با برخی از دامپزشکان که تنها به درمان سرطان در سگ‌ها اختصاص دارند.

پیشگیری:

همانطور که قبلاً گفتیم، سرطان سخت است که پیشگیری شود، به خصوص به این دلیل که علت واقعی آن سخت است که مشخص شود. با این حال، برخی از احتیاط‌هایی وجود دارد که صاحبان می‌توانند برای کاهش شانس بروز آن انجام دهند.

سعی کنید قرار گرفتن سگ خود را در معرض مواد سرطان‌زا مانند دود و علف‌کش‌ها محدود کنید. سگ‌هایی که موهای نازک یا فقدان رنگ روی صورت و شکم دارند باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب برای مدت‌های طولانی اجتناب کنند.

عقیم کردن سگ شما راه بسیار موثری برای جلوگیری از توسعه سرطان‌هایی مانند بیضه، تخمدان، رحم و حتی سرطان پستان است.

برخی از واکسن‌هایی توسعه یافته‌اند، مانند واکسنی که از ملانوم‌های دهان جلوگیری می‌کند. این‌ها هم ارزش دارد که از دامپزشک خود درباره آن‌ها بپرسید.

توجه به علائم غیر طبیعی بهترین راه برای شناسایی سرطان در مراحل اولیه است و چکاپ‌های منظم نیز بسیار مفید هستند. از دامپزشک خود درباره برنامه‌ریزی چکاپ‌های مداوم بپرسید.

کرم‌ها:

سگ‌ها می‌توانند از تعدادی از عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف کرم رنج ببرند، که هر کدام از انوع کرم ها به روش‌های مختلف منتقل می‌شود، همراه با اثرات متفاوت در بدن. از آنجا که انواع مختلفی از کرم‌ها وجود دارند، بهتر است که هر یک را به تنهایی بررسی کنیم.

کرم‌های قلبی:

کرم قلبی یک بیماری خطرناک است که در سراسر آمریکای شمالی و کانادا یافت می‌شود. این بیماری توسط پشه‌ها منتقل می‌شود، که باعث می‌شود در ماه‌های گرم سگ‌های شما به آسانی به آن مبتلا شوند.

همانطور که از نام آن پیداست، کرم‌های قلبی در داخل قلب سگ و همچنین رگ‌های خونی زندگی می‌کنند. وقتی کرم‌های قلبی به سن بلوغ برسند، تخم می‌گذارند که می‌تواند به پشه‌های دیگری که از آن سگ تغذیه می‌کنند، منتقل شود. پشه دیگر سگ دیگر را گزیده و لارو را به آن سگ منتقل می‌کند و فرآیند تکرار می‌شود.

سگ‌هایی که کرم قلبی دارند در معرض خطر شدید نارسایی قلبی مزمن و مشکلات قلبی مضر دیگر هستند. علائم دیگر می‌توانند شامل مشکل در تنفس، خستگی مداوم، بی‌حالی، کاهش وزن، پوست خشن و سرفه باشند. اگر این علائم را در سگ خود مشاهده می‌کنید، هر چه سریع‌تر یک قرار ملاقات با دامپزشک بگیرید.

درمان کرم قلبی می‌تواند شامل داروهای مختلف و جراحی برای موارد شدید باشد. پیشگیری می‌تواند از طریق روش‌های مختلف انجام شود، از جمله یک پیشگیرنده کرم قلبی که به صورت ماهانه مصرف می‌شود. دامپزشک شما حتی ممکن است داروهای جداگانه برای سگ شما تجویز کند اگر به منطقه‌ای که کرم قلبی در آن رایج است، سفر کند.

بهترین راه عمل به عنوان صاحب این است که همانطور که سگ شما به اندازه کافی بزرگ شده است، شروع به استفاده از یک دارو کنید و به طور مداوم چکاپ بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که سگ شما بدون کرم قلبی است.

کرم‌های قلابدار:

کرم‌های قلابدار یک کرم بسیار بدجنس هستند که در روده زندگی می‌کنند و خون میزبان خود را می‌مکند. آن‌ها می‌توانند در سگ و انسان یافت شوند. عفونت کرم قلابی می‌تواند باعث ضعف شدید و سوء تغذیه شود و برای توله‌های کوچک ممکن است مرگبار باشد.

کرم‌های قلابدار می‌توانند از تماس سطحی با آب یا خاک آلوده منتقل شوند، اما اغلب از مادرانی که آن را به توله‌های خود در طول تغذیه منتقل کرده‌اند، ناشی می‌شوند.

علائم می‌توانند شامل سرفه، کمبود اشتها و یک ظاهر بیمار باشند. سگ‌های آلوده همچنین ممکن است اسهال داشته باشند و لایه‌ای کم رنگ روی بینی، لب و گوش‌هایشان بوجود بیاید.

درمان شامل چند دور از یک داروی ضد کرم است که می‌تواند عفونت را در طول چند هفته از بین ببرد. توله‌هایی که دچار آلودگی شدید هستند ممکن است نیاز به مکمل‌های اضافی داشته باشند تا به آن‌ها کمک کنند تا ویتامین‌ها و مواد معدنی را بازیابی کنند.

پیشگیری هرگز تضمین نمی‌شود، اما شما می‌توانید چندین قدم برای جلوگیری از تکثیر کرم‌های قلابدار بردارید. سعی کنید محیط سگ خود را تمیز نگه دارید و مطمئن شوید که آب آن‌ها به طور مداوم تازه است و هرگز راکد نمی‌شود. اگر از عفونت شک داشته باشید، سگ خود را به دامپزشک ببرید یا به آن‌ها یک نمونه از مدفوع برای آزمایش بدهید.

کرم‌های لوله‌ای:

کرم‌های لوله‌ای، که گاهی به عنوان اسکارید شناخته می‌شوند، نوع دیگری از کرم هستند که در روده زندگی می‌کنند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند. این کرم‌ها می‌توانند علائم بسیار آشکاری ایجاد کنند و همچنین می‌توان آن‌ها را به راحتی در مدفوع سگ خود شناسایی کرد.

این کرم‌ها می‌توانند سگ شما را از طریق روش‌های مختلف آلوده کنند، چه از طریق تماس با سگ‌های دیگر آلوده، مدفوع آن‌ها یا محیط‌ها و فضاهای زندگی نامرتب. توله‌ها اغلب از مادران آلوده خود در حین شیردهی کرم لوله‌ای می‌گیرند.

کرم‌های لوله‌ای به صورت تخم خورده می‌شوند و بعداً در روده از تخم بصورت کرمینه بیرون می‌آیند. کرمینه‌ها به قسمت نای سگ منتقل می‌شود، که باعث سرفه و سپس بلعیدن آن به روده می‌شود، جایی که بالغ می‌شوند و چرخه تکرار می‌شود.

اگر سگ شما دچار کرم های لوله ای شود ، علائمی مانند ضعف ، شکم بادکرده ، کاهش وزن ، درد شکم ، استفراغ و البته کرم های قابل مشاهده در مدفوع آنها را مشاهده خواهید کرد.

درمان معمولاً شامل داروی ضد کرم است که در چندین دوز در طول یک یا دو هفته داده می شود. پیشگیری را می توان با نگهداری از محیط سگ ، پاک کردن بلافاصله فضولات آنها، دور نگه داشتن سگ از سایر پستانداران کوچک و مصرف داروهای پیشگیرانه به دست آورد.

کرم شلاقی:

این کرم ها نمونه دیگری از کرم هایی هستند که در روده ها یافت می شوند. کرم‌های شلاقی در واقع در جایی که روده کوچک و بزرگ به هم می پیوندند، ساکن هستند. اگرچه آنها نسبت به سایر کرم ها کمتر مضر هستند ، اما می توانند در تعداد زیاد علائم قابل توجهی ایجاد کنند.

کرم‌های شلاقی می توانند با خوردن مواد آلوده یا تماس با حیوانات دیگر آلوده، به بدن وارد شوند. این کرم ها بسیار مقاوم هستند و می توانند چندین سال در محیط زنده بمانند.

اگر سگ شما با تعداد زیادی از این کرم ها آلوده شده باشد ، متوجه خواهید شد که از خونریزی مدفوع، کم آبی، کاهش وزن و حتی کم خونی رنج می برد. اگر چنین است، مراجعه به دامپزشک لازم است. تشخیص با تجزیه و تحلیل نمونه های مدفوع انجام می شود.

درمان با داروهای خاصی انجام می شود که عفونت را در حدود یک هفته یا بیشتر از بین می برند. این امر باید با یک معاینه پزشکی دنبال شود تا اطمینان حاصل شود که همه کرم‌ها از بین رفته اند. پیشگیری از عفونت به دور نگه داشتن فضای سگ، آب تازه و عدم تماس با حیوانات دیگر در معرض خطر بستگی دارد.

کرم های نواری:

کرم های نواری نوعی کرم بسیار تهاجمی هستند که می توانند باعث ایجاد مشکل و ناراحتی زیادی برای سگ شما شوند. این کرم ها در روده کوچک زندگی می کنند و قطعاتی از خود را که به مدفوع سگ شما منتقل می شوند، به طور مداوم جدا می کنند. این کرم ها بسیار مقاوم هستند و می توانند کودکان را نیز آلوده کنند.

کرم های نواری معمولاً با خوردن موادی که تخم دارند، منتقل می شوند. کک ها می توانند حامل کرم های نواری باشند، همچنین حیوانات دیگری که سگ شما با آنها تماس دارد.

علائم شامل تعدادی از مشکلات روده ای و همچنین درد سوزاننده و خارش دور مقعد سگ هستند. این اغلب باعث می شود که سگ پشت خود را روی زمین بکشد تا از خارش راحتی یابد. اگر سگ شما این کار را می کند ، آنها در سریع‌ترین زمان ممکن به دامپزشک ببرید تا درمان را شروع کنید.

درمان به صورت بیرون بیمارستانی است و شامل تزریق داروهای تجویز شده برای از بین بردن عفونت است. شما می توانید خطر سگ خود را برای کرم های نواری با دور نگه داشتن آن از حیوانات مرده و زباله، همراه با تضمین یک فضای زندگی تمیز و آب تازه کاهش دهید.

پاراانفلوآنزای سگی:

آنفلوآنزای سگ به طور کلی سیستم تنفسی بالا را تحت تأثیر قرار می دهد و به راحتی از یک سگ به سگ دیگر منتقل می شود. بسیاری از سگ ها می توانند آنفلوآنزا را بگیرند و خودشان با آن مبارزه کنند، در حالی که برخی ممکن است نیاز به توجه دامپزشکی داشته باشند.

اگر فکر می کنید فقط انسان ها آنفلوآنزا می گیرند، اشتباه می کنید. پاراانفلوآنزای سگی بسیار رایج در تمام نژادهای سگ است و حتی ممکن است چند هفته بدون نشانه باقی بماند.

علل:

مشابه آنفلوآنزای انسانی، آنفلوآنزای سگی هم مسری است و از یک سگ به سگ دیگر منتقل می شود ، چه از طریق تماس مستقیم یا عطسه باشد. برخی از سگ ها ممکن است با استفاده از یک کاسه آب یا غذای مشترک، آن را بگیرند.

شایع ترین بیماری های سگ ها-6

علائم:

علائم آنفلوآنزای سگی می توانند به دو سطح جداگانه از شدت تقسیم شوند.

شکل های خفیف تر آنفلوآنزا شامل داشتن بینی خیس تر از معمول و ترشح بینی است. سرفه خشک نیز ممکن است با آن همراه باشد، همراه با عطسه مکرر. سگ ممکن است کمتر از معمول بازیگوش و پرانرژی باشد یا وقتی که به خانه می آید، کمتر هیجان زده شود.

موارد شدید تر شامل علائم بالا و تب شدیدی است که از 40 درجه سلسیوس فراتر می رود. اگر بدون بررسی باقی بماند، ممکن است ذات الریه نیز ایجاد شود. ویروس می تواند روی عروق کاپیلار نیز تأثیر بگذارد که می تواند منجر به خون خوردن شود.

پاراانفلوآنزا نیز می تواند منجر به بیماری های دیگر شود ، مانند بوردتلا، که به عنوان سرفه چنگال شناخته می شود.

درمان:

شکل کمتر شدید آنفلوآنزا می تواند با مهار کننده های ساده سرفه درمان شود. شکل های پیشرفته آنفلوآنزا نیاز به آنتی بیوتیک های قوی دارند تا عفونت باکتریایی را از بین ببرند. اگر آنفلوآنزا بر سگ تأثیر زیادی گذاشته باشد، ممکن است مایعات تزریق وریدی و داروهای دیگر تا زمانی که سگ دوباره پایدار شود، لازم باشد.

پیشگیری:

واکسن هایی برای آنفلوآنزای سگی وجود دارد، اما ابتدا باید از دامپزشک خود بپرسید که آیا واکسن مناسب برای سگ شما است یا خیر.

همچنین اگر ممکن است، دور نگه داشتن سگ خود از سگ های دیگر که علائم آنفلوآنزا را نشان می دهند، ایده خوبی باشد.

منبع: The Dog Health

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *