آموزشی, گربه ها, نکته و ترفند

ریزش مو در گربه ها: علل، علائم و درمان

ریزش مو در گربه ها-1

بیشتر گربه ها به طور مداوم در حال ریزش و رشد مو هستند. این ریزش مو در گربه ها باعث می شود روی مبل و لباس های شما پر از مو شوند، اما این امر طبیعی است. با این حال، گربه ها ممکن است با ریزش موی بیش از حد روبرو شوند و لکه ها یا نواحی با موهای نازک و کم پشت داشته باشند. این ریزش موی غیر طبیعی (که همچنین به عنوان آلوپسی شناخته می شود) می تواند به دلیل بسیاری از مسائل بهداشتی مختلف، از جمله حساسیت، کک، کنه، قارچ پوستی، درد و استرس ایجاد شود.

می دانیم که گربه های ما عاشق خودآرایی هستند؛ این بخشی از رفتار طبیعی آنها است و از این طریق پوست و موی خود را سالم نگه می دارند. با این حال، اگر خارش، درد، یا استرس داشته باشند، ممکن است خودآرایی بسیار زیاد کنند، خود را زیاد لیس بزنند یا بخارانند و در واقع باعث ریزش مو و آلوپسي بيش از حد شوند.

در این مقاله، به صورت عمیق درباره ريزش مو در گربه ها صحبت خواهيم كرد، علل آن را توضيح داده و نحوه درمان آن را بيان میکنیم.

نگاه اجمالی: ریزش مو در گربه ها

نام های دیگر: آلوپسی پارانئوپلاستیک گربه ای
علائم رایج: ریزش مو بیش از حد، خارش، خودآرایی مکرر، کاهش اشتها، کاهش وزن، ترک های دردناک روی کف پنجه ها
تشخیص: حذف سایر علل ریزش مو خارش و غیره. یافتن یک سرطان داخلی از طریق آزمایش که ممکن است مرتبط باشد.
نیاز به داروهای مداوم: بله
واکسن موجود: خیر
گزینه های درمان: برداشتن بافت سرطانی داخلی. سایر گزینه های درمان بستگی به نوع سرطان یافت شده دارد. مراقبت از علائم برای خارش یا درد.
درمان های خانگی: خیر

علل رایج ریزش مو

گربه ها ممکن است به دلایل مختلفی خودآرایی بسیار زیاد کنند، اما خارش از حساسیت، کک یا کنه، یا حتی حساسیت به کک و کنه برخی از رایج ترین علل آن هستند. به طور خلاصه، رایج ترین علل ریزش مو در گربه ها به شرح زیر هستند:

•حساسیت
•کک و کنه
•استرس / اضطراب
•درد
•قارچ پوستی

حساسیت

موارد محیطی مانند گرد و غبار، علف، گرده گل، درختان، پنبه یا پشم، یا چیزهایی در غذا مانند مرغ، یا نیش حشرات.

بسیار رایج است که گربه ها به نیش کک حساس باشند! این حساسیت کک نامیده می شود و یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو در گربه ها است. گربه های دارای این مشکل ممکن است به حدی حساس باشند که یک نیش کک می تواند باعث شود آنها برای هفته ها خارش و ریزش مو داشته باشند حتی اگر شما هرگز کک روی آنها ندیده باشید.

داشتن کک و کنه حتی اگر به آنها حساس نباشند، همچنان می تواند باعث خارش و آسیب به مو و فولیکول های مو شود که منجر به ريزش مو مي شود. چندین نوع کنه وجود دارد که گربه ها ممکن است به آنها دچار شوند، از جمله کنه های پوستی و قارچی.

استرس و اضطراب

دلیل دیگری که گربه ها به طور معمول خودآرایی بسیار زیاد می کنند و باعث ریزش مو می شوند، استرس و اضطراب است (گاهی به عنوان آلوپسی روانشناختی نامیده می شود).

گربه ها عاشق روتین هستند و هر چیزی که روتین آن‌ها را مختل کند می تواند برای آنها منبع استرس باشد. همه گربه ها با سایر گربه ها یا حیوانات خانگی دیگر کنار نمی آیند و این می تواند منبع استرس باشد. بسیاری از گربه ها مستعد استرس و اضطراب هستند که می تواند منجر به خودآرایی بیش از حد و ريزش مو شود.

ریزش مو در گربه ها-2

 

درد

درد هم می تواند باعث شود گربه‌ها بیش از حد خود را لیس بزنند و در ناحیه دردناک، مو از دست بدهند. معمولاً، این اتفاق در شکم به دلیل درد معده یا شکم، یبوست، یا حتی سنگ مثانه، التهاب و درد می افتد. گربه ها ممکن است بسیار خود را لیس بزنند و باعث ريزش مو روي مفاصل دردناک شوند.

قارچ پوستی

قارچ پوستی (یک عفونت قارچی) دلیل دیگری نسبتاً رایج برای ریزش مو، به خصوص در بچه گربه ها است. این قارچ در واقع مو و فولیکول های مو را آسیب می رساند و باعث ريزش مو مي شود. قارچ پوستی همچنین می تواند خارش زا باشد و باعث شود گربه ها ناحیه قارچ زده را لیس بزنند بجوند و یا بخراشند. این باعث ایجاد لکه های کم مو می شود.

ریزش مو در گربه ها-3

 

سایر علل ریزش مو در گربه ها

علل دیگر کمتر رایج برای ريزش مو در گربه ها وجود دارد مانند بیماری های خودایمنی، مشکلات تیروئید (پرکاری تیروئید)، بیماری کوشینگ (پرکاری آدرنال)، نامتعادل بودن هورمون ها و برخی از انواع سرطان. به ندرت برخی از گربه های پیر ممکن است لکه های کم مو روی نواحی استخوانی مانند مچ پا و روی گوش هایشان به عنوان یک تغییر مرتبط با سن داشته باشند.

 یکی دیگر از علت ها این است که غذای گربه خود صحیح نیست و باید ان را حتما اصلاح کنید 

چه زمانی باید نگران ریزش مو باشید

از آنجا که ریزش مو در گربه ها به ندرت طبیعی است و می تواند علامت درد یا بیماری های دیگر باشد، مهم است که اگر ريزش مو يا لکه های کم مو در گربه خود مشاهده کردید، یک قرار ملاقات با دامپزشک خود برنامه ریزی کنید.

تشخیص علت ريزش مو

به عنوان گام اول تشخیص، دامپزشک شما یک معاینه جسمانی کامل انجام خواهد داد، با تمرکز بر پوست و پشم و به دنبال شواهد درد یا هرگونه کک خواهد بود.

دامپزشک شما همچنین درباره هرگونه علامت دیگری که ممکن است ببینید، مانند خارش تکان دادن سر، تغییرات رفتاری، استفراغ، یبوست، اسهال یا مسائل ادراری سوال خواهد کرد.

کنه ها، باکتری ها، مخمر و قارچ های مانند قارچ پوستی، فقط با یک میکروسکوپ قابل دیدن هستند بنابراین دامپزشک شما احتمالاً توصیه خواهد کرد که با آزمایش هایی مانند تست سلول های پوست، سلول شناسی و آزمایش قارچ برای بررسي اين موارد اقدام کنید.

آزمایش حساسیت می تواند با یک آزمایش خون یا یک آزمایش پوست انجام شود. دامپزشک شما ممکن است آزمایش های خون و ادرار را نيز توصيه كند. بعضي از موارد نادر ممكن است نياز به آزمايش هاي اضافي مانند بافت برداری پوست يا ارجاع به يك دامپزشك متخصص پوست داشته باشند.

ریزش مو در گربه ها-4

درمان ریزش مو

درمان بستگی به رفع علت پایه‌ای دارد.

درمان کک و کنه

از آنجا که کک و کنه علل رایجی از ریزش مو در گربه ها هستند، درمان موثر برای این آفات بخش مهمی از درمان برای بسیاری از گربه های دارای ريزش مو است. با این حال، همه پیش گیرنده های کک به اندازه یکسان موثر نیستند و همه آنها علیه کنه ها نیز موثر نیستند. دامپزشک شما می تواند به شما کمک کند تا امن ترین و موثرترین گزینه‌ها را برای گربه خود پیدا کنید.

درمان حساسیت

اگر حساسیت غذایی مشکوک باشد، دامپزشک شما ممکن است یک آزمایش رژیم غذایی توصیه کند تا عوامل حساسیت زا رایج مانند مرغ را حذف کند. برای عوامل حساسیت زا محیطی، درمان هایی وجود دارد که واکنش حساسیت را کاهش می دهند.

ریزش مو در گربه ها-5

درمان استرس

استرس را می توان با تغییرات محیطی و کاهش منابع احتمالی استرس درمان کرد.

همچنین مکمل ها، فرومون ها و داروهای ضد اضطراب را نیز می توان استفاده کرد.

درمان درد

درد از شکم مانند التهاب لوزالمعده، بیماری التهابی روده، یبوست یا التهاب مثانه با داروهای ضد درد و یا درمان این بیماری ها رفع می شود. درد مفصل با ضد التهاب ها و داروهای دیگر ضد درد درمان می شود.

درمان قارچ پوستی

قارچ پوستی با داروهای خوراکی و موضعی درمان می شود.

از آنجا که بیشتر ریزش مو به دلیل خارش پوست است، داروهایی برای کمک به کاهش خارش مانند ضد التهاب ها و ضد هیستامین ها میتوانند مفید واقع شوند. دامپزشک شما همچنین ممکن است توصیه کند از یک مخروط پلاستیکی یا پیراهن برای کمک به محافظت از لیس زدن یا خراشیدن بیشتر تا زمانی که مسائل پایه‎ای رفع شوند، استفاده کنید.

به طور خلاصه

ريزش مو در گربه ها تقريباً هرگز طبيعي نيست و مي تواند به دليل مسائل جدي سلامتي مانند حساسيت، کک، استرس، درد يا قارچ پوستی باشد. اگر هرگونه لکه کم مو يا نواحي با موي کوتاه يا نازک روي گربه خود مشاهده کرديد، يک قرار ملاقات با دامپزشک خود برنامه ريزي کنيد تا بتوانيد متوجه شويد چه اتفاقي در حال رخ دادن است و آن را درمان کنید.

منبع: cats.com

خرید غذای سگ و غذای گربه برای صاحبان حیوانات خانگی یکی از موارد مهم است که به سلامت و رفاه حیوانات خانگی مربوط می شود. در فروشگاه ماکیاپت، شما می‌توانید بین انواع مختلف غذاهای گربه و سگ را انتخاب کنید. این غذاها با توجه به نیازهای تغذیه‌ای حیوانات خانگی طراحی شده‌اند و حاوی ترکیبات غذایی متعادل و مفید هستن.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *